Araç Aldım HGS Cezası Çıktı Ne Olacak?

İkinci el araç alımında son zamanlarda HGS etiketi ile ilgili yaşanan önemli sorunlardan biridir. İkinci el araç alırken HGS cezasının olduğunu sonradan öğrenmek... Peki bu durumda ne olacak? Bilindiği gibi yeni bir araç alırken aracın herhangi bir borcunun olması, muayenesinin eksik olması, ruhsatla ilgili sorununun olması ve ipotek olması gibi durumlarda araç devri yapılmaz. Fakat devir işlemlerinde ne yazık ki otopark borçları ile HGS borçları görünmüyor. Hal böyle olunca bu tür mağduriyetlerin de olması kaçınılmaz olabiliyor. Kullanıcılarımızdan genel bir mesaj üzerinden sizlere anlatmaya çalışayım.

Furkan Beyin Mesajı

2017 Şubat alı içerisinde 1996 model Skoda Fabia aracı 16.670 TL kaşılığında aldım. Arkadaş güvenilir birine benziyordu. Kayseriden tanıdık biri aracılığı ile aldığım için aracı sadece ekspertiz ettirdim ve beğendikten sonra aracı aldım. Çevre yolundan geldiğim için o dönem aklıma hiç otobandan geçmek ve HGS etiketi gelmedi. Zaten aracın herhangi bir borcunun olması durumunda Araç devri yapılırken ortaya çıkar diye düşündüm. 

Neyse bir gün Ankara'ya gitmek hasıl oldu. Ben de Otobandan gitmeye karar verdim ve etiketi Yapı kredi bankası aracılığı ile çıkarmaya gittim. Etiketimi aldım ve bakiyemi yükledim. Ancak banka görevlisi sistemde 767 TL borcunuz görünüyor deyince adeta şok oldum. Ben aracıma HGS etiketimi yeni aldım. Daha önce yoktu deyince görevli önceki sahibinden borç olabilir dedi. Ben de araştırdım ve Araç devrinde HGS borçlarının görünmediğini ve devire de engel olmadığını öğrenince yıkıldım. 

Hemen aracın eski sahibini aradım ve borçtan haberim yok dedi. Anlayacağınız adan beni ilgilendirmez almasaydın demeye getirdi. Şimdi ben bu durumda ne yapacağım?

HGS Borçları Araç Devrine Engel Değil

Furkan Bey büyük bir mağduriyet ile karşı karşıya öncelikle kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletmiş olalım. Ne yazık ki aracın plakasına kayıtlı olan o borcu ödemekten başka bir çaresi görünmüyor. Bu sebeple HGSsorgula.net olarak sizlere önerimiz özellikle ikinci el araç alırken muhakkak Plakadan hgs sorgulama yaparak aracın borcunun olup olmadığını öğrenin. Aksi hale Furken Bey gibi mağduriyet yaşayabilirsiniz. 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

Diğer Yazılar