HGS Bakiyesine Para Yükleme

HGS bakiyesine para yükleme bir başka değişle bakiye ekleme işlemleri kart içerisinde para tanımlaması yapma olarak tanımlanmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde köprü ve otoyollardan daha pratik bir şekilde duraksamadan geçilmesini sağlayan elektronik bir sistemdir. Bu sistem araç içerisinde entegre edilen bir HGS etiketi ile HGS gişelerinden geçiş aşamasında elektronik sistem tarafından okunması ve otomatik para düşümü şeklinde yapılmaktadır. HGS kartların nasıl temin edildiği ile ilgili bilgileri vermiştik. HGS Etiketleri, Bankalar, PTT şubeleri ve anlaşması noktalardan alınabilmektedir. HGS etiketini almak için kimlik numarası ve ruhsat ile başvuruda yapmanız yeterli olacaktır.

PTT HGS BAKİYE YÜKLEME YAPMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

HGS etiketinizi aldıktan sonra oluşturulan hesap içerisine 60 tl gibi bir bakiye yüklemesi yapılmaktadır. Eğer kredi kartınız var ise kredi kartınızdan otomatik olarak HGS para yükleme yapılmakta veya bir başka deyişle HGS bakiyenizin düşmesi durumuna otomatik olarak para takviyesi yapılmaktadır. Kredi kartı kullanmıyorsanız size verilen HGS kartınıza veya hesap bilgilerinize Para yüklemesi yapmalısınız. manuel olarak para yükleme beraberinde bir dizi riski de getirmektedir. Zira bakiyenin yetersiz olması durumlarında HGS gişelerinden geçildiğinde ceza yeme ihtimaliniz bulunmaktadır. 

Otomatik HGS Para Yükleme Nasıl Olur?

Günümüzde araç sahiplerinin çok büyük bir bölümü HGS etiketi alırken hesaplarına otomatik talimat vermekte HGS gişelerinden geçiş aşamasında hesapta para olmaması durumunda bile otomatik para yüklemesi yapılarak bakiye düşümü sağlanmaktadır. Otomatik HGS para yüklemesinin gerçekleşmesi için kredi kartınıza veya bankamatik kartınıza otomatik talimat vermeniz gerekiyor. Bu talimatı vermek için banka şubenize giderek başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

HGS Para Yüklemesi Yapılacak Bankalar;

---- Ziraat Bankası,

---- Garanti Bankası,

---- Vakıfbank,

---- Akbank,

----Türkiye İş Bankası,

---- Bonus, World ve Yapı Kredi, kredi kartları otomatik hesap talimatı verilebilen bazı bankalar ve kartlardır. (Dönem Dönem Otomatik HGS yüklemesi yapan bankalar değişebilmektedir.)

Önemli Not: Hızlı Geçiş Sistemi kartları para yükleme işlemlerinin otomatik olması birçok avantaj sağlayacaktır. 

HGS Para Olmadan Geçiş Yapılırsa Ne Olur?

---- HGS bakiyesinin yetersiz olması durumunda geçiş yapılması aracınızın ceza almasına sebep olacaktır.

---- HGS ceza sorgulama ekranından cezanızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

---- Fakat kaba bir hesap yapacak olursak, köprü ve otoyollardaki HGS gişelerinden geçiş ücretinin 10 katı kadar cezai işlem uygulanmaktadır.

---- Yani 10 TL geçiş yapılan bir HGS gişesinden kural dışı bir geçiş yapılması durumunda 100 TL ceza kesilmiş olacaktır.

---- Bu özelliklerden ötürü HGS yükleme işlemlerinin otomatik olması sizin açınızdan bu riski ortadan kaldıracaktır. 

HGS Kartına Kesilmiş Cezaya Bağlı HGS Ödeme İşlemi

HGS ödeme olarak bilinen ve araç sahiplerinin online olarak sürekli bilgi almak istedikleri bir diğer işlem de araç adına çıkarılmış HGS kart dolayısıyla yenilen cezaya bağlı olarak HGS ödemelerinin yapılmasıdır.

Peki bu nasıl olur?

HGS kartlarında bakiyenin yetersiz olması veya hiç olmaması durumlarında aracın köptü ve otoyoldan geçiş aşamasında sistem araç plakasını tespit etmekte ve kaçak geçiş yaptığını düşünerek cezai işlem uygulaması yapmaktadır. Bu tür durumlarda HGS kart bakiye yetersizliğinden kaynaklanan trafik cezası uygulaması yapılmaktadır. Araç plakasına kesilmiş olan ceza tespit edildikten sonra HGS ödeme ekranıkullanılarak borç ödenebilmektedir. Bu tür köprü cezalarının tekrar takrar yapılması katlamalı cezanın gelmesine sebep olabilecektir. Sizlere önerimiz Muhakkak HGS kart bakiyenizi rutin olarak takip ediniz. 


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap

Ömer Hayyam ÖZGÜVEN 2017-04-19 14:20:31

10 kat ceza akıl dışı ve son derece çirkin. Parayı peşin alıp uzun süre içeride tutacaksınız, ama 1 gün bile beklemeden 10 kat ceza keseceksiniz. Daha adaletsiz bir sistem olamazdı. Unutmayın, o araçlar sayesinde devlet dünya kadar vergi topluyor. Şiddetle kınıyorum. Tek taraflı dikte ettirilen bu kararın mantıklı bir düzeye çekilmesi gerek.

Diğer Yazılar