HGS Etiket Bakiyesi Sorgulama Nasıl Yapılır

HGS etiketindeki bakiyeyi sorgulama işlemi ile HGS kartınızda bulunan kart bakiyesinin miktarını öğrenebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemine yönelik olarak birçok bilgi edinme işlemi artık online olarak yapılabilmektedir. PTT veya Banka şubelerinden elde edilen HGS kartları adına tanımlanmış herhangi bir otomatik ödeme talimatı yok ise HGS yükleme noktalarından karta para yüklenmekte ve kullanıma bağlı olarak bakiye eksilmektedir. Otomatik ödeme talimatı verilen hesaplarda azalan bakiyeye otomatik bir şekilde para yüklemesi yapılmakta ve geçiş aşamasında bakiyesizlikten ötürü cezai işlem uygulanmamaktadır. Fakat otomatik olmayan Hızlı Geçiş Sistemi hesaplarında ise bakiye sorgulama yaparak ne kadar bakiyenizin kaldığını öğrenip, duruma göre para yüklemesi yapmanız gerekmektedir. 

PTT HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Etiketindeki meblağ öğrenme işleminde HGS kartlarınız ile dolum noktalarından bakiye bilginize ulaşabilirsiniz. Bunun dışında hgssorgula.net sorgu sayfasını kullanarak araç plaka bilgisi ile Hızlı Geçiş Sistemi hesabınızdaki para miktarınızın öğrenebilirsiniz. Plakadan HGS bakiye sorgulama işlemi için aracınızın plakasını doğru bir şekilde sisteme girmeniz gerekmektedir. Yine e-devlet mecrasından da aracınız ile ilgili HGS bakiye sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Neden Yapılmalıdır?

HGS bakiye öğrenme işlemi otomatik ödeme talimatı vererek düşen bakiye durumunda otomatik yükleme yapmayanlar için son derece önemli bir sorgulama hizmetidir. Zira azalan bakiyenizden ötürü HGS giçelerinden geçmeniz durumunda bakiye yetersizliğinden ötürü ceza uygulanmakta ve HGS cezası ödemek zorunda kalmaktasınız. Bunun için online HGS bilgi sorgulama yaparak kartınızdaki bakiye miktarını öğrenmeli ve gereken durumlarda takviye para yatırmalısınız. 

E-Devlet HGS Bakiye Öğrenme Nasıl Olur?

E devlet üzerinden HGS bilgileri öğrenme işlemi yapmak için e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden 2 tl karşılığında şifre alarak sorgulama yapabilirsiniz. E devlet araç sorgulama işlemlerinden, E devlet hgs bakiye öğrenme ekranına geçiş yaparak kolaylıkla sorgulamanızı yapabilirsiniz. 

HGS BAKİYE SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

Diğer Yazılar