HGS Etiket Olmasına Rağmen Ceza Yiyenler

Aracınızda HGS etiketi var ancak gişelerden geçtikten sonra ceza yenildiği ile ilgili çok sayıda canlı destek kısmından bizlere sorular iletiliyor. Bu konuda aydınlanmamız açısından detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle HGS gişelerinden geçerken HGS etiketlerinizin doğru bir şekilde aracın ön camına içten entegre edilmesi gerekmektedir. Aktif olan ve kullanıma açılmış bir etiket ile geçiş yapmanız halinde sistemin bakiye düşümü yapmaması söz konusu değildir. Bazen Gişelerin elektronik sisteminde meydana gelen arızalarda da bu tür mağduriyetler olabilmektedir. Fakat genel anlamda hesapta bakiye bulunmaması, etiketin aktif olmaması ve yanlış entegrasyon gibi sorunlar ile böyle sıkıntılar meydana gelir. Şimdi Maddeler Halinde inceleyelim.

HGS Etiketi Olmasına Rağmen Ceza Gelme Sebepleri

1) HGS etiketinin aracın ön konsoluna doğru bir şekilde yapıştırılmaması veya aparatın ters takılmas: Bu konuya çözüm bulmak için sitemizin hgs etiketi nasıl takılır konusunu inceleyerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2) HGS Etiketinin aktif edilmemiş olması. Diyelim ki araç değişimi yaptınız ve hgs iptali olmadan eski araçtaki hgs etiketini kullanıyorsunuz veya aracınıza etiket aldınız ancak PTT şubelerinde ceya HGS gişelerinde sistem aktif hale getirilmedi. Bu durumda gişelerden geçilmesi durumunda sistem kaçak geçiş olarak algılayacaktır. 

3) HGS Bakiyesinin Yetersiz olması: Otomatik ödeme talimatınızda sorun oldu. Ya da hgs bakiyenizin içerisinde geçiş ücretinden daha az para var. Bu durumda geçiş aşamasında ihlal yaşanması söz konusu olmaktadır. Bu sebeple yenilen cezalarda 15 günlük sürede bakiye yüklenirse ceza almazsınız. Aksi halde 11 kaç ceza almış olacaksınız. 

4) HGS Gişelerindeki Elektronik Arızalar: Bu konu ile ilgili Ulaştırma Bakanlığı da sistemsel arızaların yaşanabileceğini çok zaman belirtmiştir. Bu konudan ötürü yaşanabilecek sıkıntılarda araç sahipleri mağdur edilmemektedir. Bunun için müşteri hizmetlerini arayarak bilgi vermeniz gerekmektedir. 

Yukarıda sayılan sebeplerin herhangi birinden ötürü geçiş yapılması kaçak geçiş ihlaline girmekte ve 11 kat cezai işlem uygulanmaktadır. Bu tür bir ihlal olması halinde muhakkak nedenini araştırarak ortadan kaldırınız. 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

Diğer Yazılar