HGS Etiketi Olmadan Gişelerden Geçilir mi

HGS Etiketi olmadan gişelerden geçilebilir mi? Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili çoğumuzun yaşadığı bir sorundan bahsedeceğim. Geçtiğimiz günlerde Mersinden Adana istikametine giderken çevre yolunu kullanmaya karar verdim. Aslında Mersin ve Adana arasında Otoban olmasına rağmen aracımda HGS etiketi olmadığı için çevre yolunu kullanmak istedim. Gerçi 40 kilometrelik bir mesafe ancak yine de otobanı kullanmak daha iyi olurdu. Çevre yolundan gideyim derken yollarn kapalı olduğunu gördüm. Neyse ben de navigasyonu açayım ve çevre yoluna bir yerden bağlanırım diye düşünürken bir baktım ki Navigasyon bizi otobana sürüklemiş.

Bilenler bilir. Otobana girdikten sonra çıkmak için çok fazla seçeneğin yoktur. Ne yapacam diye karar kara düşünürken gişelere gelmiştim bile... İlk etapta kaçak geçiş yapıp. HGS kartı almayı düşündüm. Bilirsiniz. Kaçak geçişten sonra 15 günlük süre içerisinde etiket alınması ve bakiye yüklenmesi halinde ceza almayacaksınız. Sadece baliyenizden düşüm yapılacaktır. Baktım ki gişelerde bir kuyruk var. İçimden dedim ki galiba bunlar da benim gibi etiketi olmayanlar... Yanlarına gidince benim durumumda olanları gördüm ve rahatladım. Ayrıca HGS ile ilgili birçok şey öğrenmiş oldum. Bunlar Ne oldu aşağıda madde madde açıklıyorum. 

1) HGS Gişelerinin önemli birkısmının hemen yanında HGS satış ve dolum noktaları bulunmaktadır

2) HGS Sadece bankalardan alınmaz. PTT şubeleri, Anlaşmalı Benzin istasyonları ve HGS satış noktalarından alınabilir

3) HGS etiketini sıfırdan çıkaracaksanız Ruhsat, Kimlik ve 60 TL paranızın olması gerekir(İlk kart alımında)

4) HGS kart ücreti 7.5 TL

5) HGS etiketini kesinlikle araca entegre etmeniz gerekiyor. (Hatta bunun bir aparatı vardı. Ben aldım 5 TL )

6) HGS kaçak geçiş yapanlar 11 kat ceza alır.

Bunların önemli bir kısmını yaşayarak bir kısmını da oradaki görevli arkadaşa sorarak öğrendim. Eğer hızlı geçiş sistemi ile ilgili öğrenmek istediğiniz şeyler varsa sizler de sorarak öğrenebilirsiniz. Paylaşmak güzeldir...


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

Diğer Yazılar