HGS Müşteri Hizmetleri İletişim Bilgileri

 

HGS Müşteri hizmetleri iletişim bilgileri ekranından müşteriler hangi alanlarda bilgi alabileceklerini ve hangi konularda danışabileceklerini öğreneceklerdir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından tüm alt yapısı ile hayatımıza giren Hızlı Geçiş Sistemi, bazı konularda aksaklıkların yaşanmasına sebep olsa da sürekli geliştirilmekte ve revize edilerek hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmektedir. HGS müşteri hizmetleri, bakanlık bünyesinde oluşturulmuş seçkin bir bilgi birikimine sahip kişiler tarafından bilgi edinme kanunu çerçevesinde müşteri memnuniyetini ön planda tutularak işletilmektedir.

HGS Müşteri Hizmetlerine Danışabileceğiniz Konular Nelerdir?

HGS sistemi ile ilgili olarak aklınıza gelebilecek her türlü soru ve sorunu iletebilirsiniz.

---- HGS kart bakiyesi ile ilgili sorular, HGS bakiye düşmemesi sorunları,

---- HGS bakiye yükleme sorunları,

---- HGS borç ve ceza ile ilgili sorunlar, 

---- HGS Etiketi aldığınız bankalar,

---- HGS Kaçak geçiş yapılıp yapılmadığı bilgisi,

----HGS tarafından verilen hizmete yönelik sorular sorabilirsiniz. 

HGS etiketlerini kullanan müşteriler gerek sistemsel sorunları, gerek alt yapı anlamındaki hataları veya bankalardan aldıkları HGS etiketleri ile ilgili bireysel kullanım sorunlarını HGS iletişim hattında bulunan uzmanlara sorabilmektedirler. Alanında uzman HGS müşteri hizmetleri çalışanşları bilgi işletim alt yapısında araç plakası ile müşterinin her türlü bilgisine çok kısa süre içerisinda ulaşabilmekte, soru ve sorunlarına kısa sürede çözüm bulmaktadır. HGS iletişim numaraları aşağıda verilmiştir. 7 Gün 24 Saat ulaşabilirsiniz. 

HGS Müşteri Hizmetleri HGS Bakiyesine Yönelik Sorular

---- HGS hesabında geçiş ücretini düşecek kadar para bulundurulması zorunludur. Bu sebeple HGS hesaplarına PTT kart veya bankaların HGS hesaplarından otomatik ödeme talimatı verilmesi büyük önem taşımaktadır. 

---- Aksi durumda HGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekecek ve kaçak geçiş riski artmış olacaktır.

---- HGS hesabınızda geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda 15 (on beş) gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı durumlarda igeçişler için tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, 15 (on beş) gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması halinde 11 kat cezalı olarak uygulanacaktır. 

HGS Müşteri Hizmetleri HGS Üyeliğin Avantajları 

Hızlı Geçiş Sistemlerinde sürekli geçişler yapılmaktadır. Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS ve OGS ile geçiş sağlanmaktadır. HGS'de PTT'nin yaygın işyerlerinden, Pttmatiklerden, anlaşmalı bankalardan ve epttavm.com sitesi üzerinden bakiye yükleme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sebeple sisteme üye olmanız büyük bir öden taşımaktadır. 

HGS Müşteri Hizmetleri Kaçak Geçiş Detayları

---- HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde HGS veya OGS abonesi olunması veya mevcut HGS veya OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulaması yapılmayacaktır.

---- OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 15 (on beş) gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS veya HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulaması yapılmayacaktır. 

HGS İle İlgili Diğer Tüm Bilgiler

---- HGS Müşterileri, Müşteri Hizmetleri Sayfasına üye olmaları durumunda otoyol ve köprülerde yapmış oldukları geçiş bilgilerini ve HGS ürünündeki bakiyelerini sorgulayabilmektedirler.

---- Müşteri Hizmetleri Sayfasında araç plakasına ait ihlallerin olup olmadığı üye olmadan da sorgulanmaktadır.
Müşteri Hizmetleri Sayfasında marka, modele göre araç sınıflandırılması, ağır vasıta araca HGS aboneliği, HGS ürünleri için kolay montaj kılavuzu, sıkça sorulan sorular gibi Hızlı Geçiş Sistemi'ne dair ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

---- HGS Müşteri Hizmetleri Sayfasına erişmek için https://hgsmusteri.ptt.gov.tr linkine tıklayınız.

Bilgi Edinme/Düzeltme işlemleri

HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme,inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi hgs@kgm.gov.tr e-posta adresine, 0850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz. 

0850 460 60 60 (KGM) ve 444 17 88 (PTT) numaralarından müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. 

HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adlı internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap

Kemal Dogru 2017-04-21 12:45:06

35AP-1616 plakali aracimi sattim.hgs iptali yaptiramiyorum.Yazıklar olsun.Hafta sonu açık şube olarak Çeşme ilçesine gidin,kapatın,diye söyleniyor.Böyle bir sistemi nasıl kurdunuz?Mars a gidilmenin hesaplarının yapıldığı günlerde ! Müşteri hizmetleri önerilerimizi alabilirmiş !,!,,,Sistemi kuranlara söylenecek her söz az kalır.

Erdal Sigircik 2017-04-15 09:35:05

Siteniz çok karışık kolay bir site sitemi yapsanız daha iyi olur daha önceki siteniz iyidi e mail ve sifreyle giriş kolayca yapılıyordu şimdi sıkıntı lı

Diğer Yazılar