Kaçak Geçiş Yaptıktan Sonra Ne Yapılmalı

Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden kaçak geçiş yapıldıktan sonra ne yapılmalıdır, bu konu ile ilgili uzman görüşü ile ayrıntılı bir bilgilendirme yapacağız. HGS gişelerinden her gün yüzlerce araç kaçak geçiş yapmaktadır. Bilerek veya bilmeyerek yapılan bu geçişlerde ne yazık ki köprü geçiş ücretinin 11katı kadar kaçak geçiş cezası uygulanmaktadır. Öncelikle Kaçak geçişin hangi sebeplerle olduğuna bir göz atalım isterseniz.

1) Araçta HGS katı veya Etiketinin olmaması buna bağlı olarak bilinçli gişelerden geçmek,

2) Araçta HGS etiketi olmasına rağmen bakiye yetersizliğinden ötürü kaçak geçiş yapmak,

3) Araçta HGS etiketi veya kart olmasına rağmen yanlış gişeden geçmek ( Tır, kamyon gişelerinden )

4) Araç değiştirdikten sonra HGS etiketinin değiştirilmemesinden ötürü kaçak geçiş yapmak,

5) HGS gişelerinde olan arızalardan ötürü kaçak geçiş uyarısı almak,

6) HGS etiketinin güncellenmemesinden ötürü kaçak geçiş yapmak,

Yukarıda sayılan sebeplerden herhangi birinden ötürü geçiş yapılmasından ötürü kaçak geçiş cezası alınmaktaıdr. Bu durumda Karayolları Genel Müdürlüğünin ilgili kanununa göre kaçak geçiş ücretinin on bir katı kadar cezai işlem uygulaması yapılmaktadır. Diyelim ki geçtiğiniz köprü veya otoyol gişesinin ücreti 10 TL ise ödeyeceğiniz kaçak geçiş ücreti 10X11=110 TL olacaktır.

11 Kat Ceza Ödememek İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kaçak geçişin sizden kaynaklı bir sorun mu (Yani bakiye yetersizliği, etiket güncellememe gibi) yoksa sistemsel bir sorun mu bunu tespit etmek gerekmektedir. Eğer sistemsel ise 444 1 788 numaralı hgs müşteri hizmetlerini arayarak durumu anlatabilirsiniz. Sizden kaynaklı bir sorun ise 15 gün içerisinde etiket çıkarma veya mevcur etikete bakiye yüklemesi yapıldığı zaman ceza ücreti değil de köprü geçiş ücreti hesabınızdan kesilmektedir. Yine de kaçak geçiş ile ilgili bilmek istediğiniz diğer detayları canlı destek kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

Diğer Yazılar